"Gdzie pojechać?" - CAiS ALGA w Mrzeżynie - dla poszukujących dzikich plaż - zapraszamy nad Bałtyk. Tanie wczasy rodzinne z wyżywieniem dla rodzin z dziećmi, dla Seniorów. Promocyjne oferty wypoczynku nad morzem na rok

CAiS "ALGA" w Mrzeżynie
Zapraszamy nad Morze Bałtyckie
Poszukujesz ciszy i spokoju? Masz dość zgiełku miasta i tłumów?
Lubisz aktywny wypoczynek? Rowerowe i pieszy wycieczki?
... nad Bałtykiem można wypocząć bez "parawanów" i tłumów na plaży...
Przejdź do treści

Menu główne:

ZWIEDZANIE
Gdzie pojechać? Propozycje zagospodarowania wolnego czasu
Kiedy mamy już dość leniuchowania na plaży czas na zwiedzanie. Krótkie wyprawy (do 30km) to doskonały sposób na zagospodarowanie pochmurnego popołudnia czy przedpołudnia. W tym dziale przedstawiamy kilka propozycji na wycieczki w czasie pobytu w naszym ośrodku- alternatywa na niepogodne dni dla każdego. Trasy tych wycieczek - dla bardziej aktywnych - można także pokonać rowerem - o trasach rowerowych więcej w dziale "REKREACJA - dla aktywnych"
Dla  zmotoryzowanych i bardziej wytrwałych mamy również kilka propozycji na dłuższe  wyjazdy - całodniową wycieczkę najlepiej zaplanować wcześniej,  zapoznając się z godzinami i dniami otwarcia atrakcji. Planując  dłuższą wycieczkę należy pamiętać o przełożeniu posiłku - jeżeli w dniu  wyjazdu poinformujecie Państwo obsługę naszego ośrodka o późniejszym  powrocie zaplanujemy dla Państwa ciepły posiłek w porze kolacji.
UWAGA: Są to wyłącznie informacje o atrakcjach okolicy, które można odwiedzić samodzielnie, a nie oferta wycieczek - nie zajmujemy się organizacją wycieczek.
Wycieczki do 35km - "Dalej na zachód" - Pogorzelica - Niechorze - Pustkowo - Rewal - Trzęsacz
        O uzdrowisku Kołobrzeg  słyszał chyba każdy.
Ze względu na ścisłe powiązanie z wojskiem   Kołobrzeg w świadomości wielu Polaków pozostanie gospodarzem pewnego  niesławnego festiwalu... Obecnie  Kołobrzeg to prężnie rozwijające się miasto, stawiające sobie wygodę i  dobro  turystów jako priorytet.  W ciągu ostatniej dekady uzdrowisko   zmieniło się diametralnie – dla wielu wręcz nie  do   poznania. Oprócz    renowacji  zabytków i   zagospodarowania  budynków i terenów powojskowych,  zmodernizowano sieć dróg i ulic, stworzono mapę bezpiecznych szlaków  rowerowych.  Jednak pomimo tak wielu zmian, modernizacji i przepychu,   Kołobrzeg wciąż   pozostaje   przyjazny  dla   przeciętnego  turysty i zachowuje  klimat leniwego nadmorskiego kurortu.
W zależności od preferencji  i wieku można opracować kilka tras zwiedzania. Bardziej wymagającym turystom na pewno polecamy skorzystanie z profesjonalnego przewodnika i  udział w wycieczce zorganizowanej. Dowiemy się wtedy więcej o historii  miasta, zabytkach i tajemnicach. Jednak należy pamiętać, iż zwiedzanie  grupowe wiąże się z koniecznością podporządkowania się, a to nie zawsze  przychodzi łatwo, szczególnie najmłodszym.
Polecamy zatem zwiedzanie Kołobrzegu na „własną rękę”.
Dojazd do Kołobrzegu jest prosty – z ośrodka CAiS „ALGA” kierujemy się w stronę mostu, na  rondzie jedziemy prosto. Droga prowadzi przez miejscowość Rogowo.
Rogowo w ostatnich latach przeżyło swoistą metamorfozę –  z typowo wojskowej „sypialni” powoli staje się ciekawą  architektonicznie osadą wypoczynkową. Dzięki swojemu położeniu  jednocześnie nad morzem i nad jeziorem (Jezioro Resko) stanowi  interesującą  propozycję dla osób uprawiających sporty wodne. Warto też  zauważyć, iż ostatnie inwestycje drogowe (całkowita modernizacja drogi  wraz ze ścieżką  rowerową) nadały miejscowości Rogowo i okolicom  zupełnie nowy wygląd i znacznie ułatwiło komunikację na trasie Mrzeżyno –  Rogowo – Dźwirzyno – Kołobrzeg.
Kolejna miejscowość po drodze do Kołobrzegu - Dźwirzyno –  również modernizuje  się  i rozwija każdego roku. Na uwagę na pewno zasługuje  hala sportowa w Dźwirzynie wraz z zewnętrzna infrastrukturą (boiska, korty, plac zabaw, itp.).
Na  wyjeździe z Dźwirzyna mijamy dwa parkingi z zejściami na plażę i już  jesteśmy w Grzybowie. Miejscowość, która słynie głownie z oczyszczalni  ścieków – należy zatem pamiętać o włączeniu „obiegu zamkniętego” przy przejeździe przez Grzybowo – przy niesprzyjających wiatrach i wysokiej temperaturze zapach w powietrzu może okazać się niezbyt przyjemny. Po  przejeździe przez tory kolejowe mamy serię rond. Do centrum  - na  pierwszym rondzie zjeżdżamy ostatnim zjazdem, na drugim (dużo większym)  jedziemy prostu, tak jak na kolejnym, i tak przed siebie, aż do  kolejnego ronda, które również przejeżdżamy „prosto”.
Tutaj można dokonać wyboru trasy – po lewej stronie mamy bowiem kierunki „portowe”, do części uzdrowiskowej, a obierając kierunek w prawo, znajdziemy się w części Starego Miasta. Należy tu zaznaczyć, iż jadąc prosto dojedziemy do Dworca kolejowego i autobusowego (widoczny po lewej stronie drogi).
Należy  jednak pamiętać, iż Kołobrzeg co roku realizuje inwestycje modernizacji  dróg i ulic. Możemy zatem napotkać objazdy, blokady dróg, a przede  wszystkim - stanąć w korku.
Ważna  informacja dla kierowców – w Kołobrzegu obowiązuje płatna strefa  parkingowa – parkując w wyznaczonych miejscach pamiętajmy o wykupieniu  biletu w parkomacie (parkomaty są dobrze oznakowane i jest ich dużo). Strażnik  Miejski lub inny funkcjonariusz tylko czeka, by wlepić nam mandat, a  taka przyjemność kosztuje od 50zł, a czasem więcej.
Port i część uzdrowiskowa.
Na  pewno warto odwiedzić Port w Kołobrzegu. Z portu jachtowego możemy udać  się   na rejs statkiem po Bałtyku (przejażdżka trwa ok. 30 minut).  Ciekawa propozycja dla turystów w każdym wieku. Obowiązkowym punktem do  odwiedzenia jest  Latarnia Morska , z której widać panoramę okolicy.
Z portu można udać się na spacer promenadą  przy plaży – kolejny przystanek Pomnik Zaślubin z Morzem, a dalej Park Zdrojowy. Oczywiście – na wielbicieli „spacerów morskich” czeka molo.   Przerwę w zwiedzaniu możemy wypełnić zatrzymując się  w kawiarenkach  przy deptaku.  Popijając aromatyczną kawę i  delektując się deserem  podziwiamy spokojnie Morze Bałtyckie.
Stare Miasto
Z portu jachtowego pieszo lub samochodem możemy przenieść się na Stare Miasto.  Punktem centralnym kołobrzeskiej Starówki jest Ratusz i  Bazylika Wniebowzięcia NMP . Do ciekawych zabytków należy także Baszta Prochowa  (obecnie siedziba PTTK w Kołobrzegu). Kołobrzeska Starówka to urocze  miejsce – oprócz zabytków znajdują się tam liczne kawiarenki i  restauracje, gdzie turyści mogą nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Władze  miasta dbają również  o zieleń – w okresie wiosny i lata zwiedzający  mogą podziwiać  przepiękne kompozycje kwiatowe na klombach i odpocząć na  ławeczce w cieniu drzew kwitnących, wsłuchując się w szum wody z  fontanny. Panie zapewne ucieszy również możliwość „zwiedzenia” kilku  sklepów odzieżowych. Oprócz butików i sklepów w części handlowej  kamienic jest także Galeria  Handlowa Hosso – na ostatnim piętrze galerii mieści się bistro i  kawiarenka, z okien której rozciąga się wspaniały widok na Starówkę.
Wielbiciele militariów zapewne nie  przegapią wizyty w  Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu mieszczącym się na Starówce. Kołobrzeg to również trasy rowerowe, pomniki, parki - każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Wycieczki do 35km - "Na wschód" - Kołobrzeg
Będąc w Mrzeżynie warto wybrać się do miejscowości nadmorskich położonych dalej na zachód.
Z ośrodka jedziemy w stronę mostu na rzece Redze i na rondzie kierujemy się na Trzebiatów (niestety nie ma możliwości przejazdu wzdłuż morza samochodem – droga tylko dla rowerów – patrz dział „dla aktywnych”). W Trzebiatowie, na pierwszym rondzie zjeżdżamy pierwszym zjazdem, przekraczamy most i dalej kierujemy się na Niechorze (w prawo na rondzie).  Co warto zobaczyć w tych miejscowościach? Oprócz spaceru po każdej z nich i podziwiania ośrodków i widoków – możemy także zwiedzać. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na zagospodarowanie wolnego czasu.
Latarnia Morska Niechorze – przystanek obowiązkowy. Przy dobrej widoczności latarnię widać z punktu widokowego na trasie ścieżki rowerowej Mrzeżyno – Pogorzelica, natomiast światło latarni widoczne jest na 37km. Z budowli rozpościera się niezapomniany widok na okolicę- na wysokości 35,7 m ulokowano taras widokowy (dla zachęty widok z kamery internetowej umieszczonej na latarni.) Informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów dostępne w internecie.
Park Miniatur Latarni Morskich to jedna nowych atrakcji okolicy. Idealne miejsce dla całej rodziny na spędzenie popołudnia. W cenie biletu mamy wejście na teren parku, opiekę przewodnika oraz parking. Na terenie można również nabyć pamiątki i odpocząć w kawiarence przy kawie lub lodach. Każda z miniatur latarni jest dokładnym odzwierciedleniem oryginału, w skali 1:10, a o jej historii dowiemy się zarówno od przewodnika, jak i z tabliczek informacyjnych. Park Miniatur Latarni Morskich mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Latarni Morskiej w Niechorzu – nie sposób nie trafić. Wybierając się do parku większą grupą pamiętajmy o możliwości uzyskania zniżek (dla grup powyżej 15 osób).
W Niechorzu warto także wstąpić do Muzeum Rybołówstwa Morskiego (Al. Bursztynowa 28) oraz zajrzeć do Portu Rybackiego i poczuć klimat nadmorskiej miejscowości.

Bałtycki Krzyż Nadziei – Pustkowo – kolejny przystanek obowiązkowy. Krzyż, będący repliką krzyża z Giewontu powstał jako symboliczne odzwierciedlenie słów Papieża Polaka -„Jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty - do krzyża na Giewoncie”. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Pustkowa i władz samorządowych, udało się zebrać potrzebne fundusze i w 2007 roku krzyż stanął na placu, 100 metrów od morza.


Gmina Rewal to prężnie rozwijająca się gmina nadmorska, a jej siedziba – miejscowość Rewal również ma kilka ciekawych miejsc dla zwiedzającego. Zaliczyć do nich możemy oczywiście platformę widokową, Rzeźbę Rybaka (usytuowana niedaleko bazy rybackiej nawiązuje do tradycji miejscowości – rybołóstwo jest bowiem nadal jednym z głównych zajęć mieszkańców), oraz Aleję Zakochanych (usytuowana jest wzdłuż morza, prowadzi do kolejnego tarasu widokowego). Uroczym i ciekawym miejscem jest ławeczka Romea i Julii oraz Małego Księcia i Róży. W pobliżu znajduje się aleja różana (ma 148 gatunkami róż).
Ostatnim przystankiem na trasie jest Trzęsacz – znany chyba wszystkim za sprawą ruin kościoła gotyckiego usytuowanych na klifie. Każdego roku morze zabierało część brzegu co doprowadziło do zagrożenia dla samej budowli. Trzęsacz położóny jest na 15 południku, który wyznacza czas środkowo-europejski.
Odwiedzając tą niewielką miejscowość warto zobaczyć także Multimedialne Muzeum na 15 Południku prezentujące losy kościoła na klifie, zespół pałacowo-folwarczny oraz spektakularny taras widokowy wraz z zejściem na plażę, z którego podziwiać można ruiny.

Wycieczki do 35km - "Na południe" - Trzebitów i Gryfice
Trzebiatów jest siedzibą władz Gminy, do której należy Mrzeżyno. Miasteczko położone jest nad rzeką Regą.
Trzebiatów warto odwiedzić chociażby ze względu na ciekawą architekturę i układ budynków (szachownicowy układ ulic na Starym Mieście jest objęty od 1996r specjalnym programem rządowym „Ratowanie miasteczek historycznych”). Do dziś zachowała się część murów obronnych otaczających Stare Miasto.
Centrum Starego Miasta jest Ratusz Miejski – obecnie siedziba władz lokalnych. Ratusz został wybudowany na miejscu XV wiecznej budowli zniszczonej w pożarze. Z pierwotnej zabudowy zachowały się trzy gotyckie arkady po stronie zachodniej. Ciekawostką jest niewielki dziedziniec wewnętrzny Ratusza. Od strony wschodniej wznosi się niewielka wieżyczka z zgarem.
Odwiedzając Trzebiatów warto zobaczyć:
  • Kościół Macierzyństwa NMP – widoczny z daleka – wieża Kościoła góruje nad miastem. Budowla przyciąga swoją majestatycznością nie tylko turystów – niestety odnotowano w ostatnich latach kilka przypadków skoków samobójczych z wieży.
  • Baszta Prochowa, zwana „Basztą Kaszaną” – obiekt jest elementem murów obronnych. Legendaa wyjaśnia nazwę "Kaszana"- w średniowieczu Trzebiatów jako miasto kupieckie miał liczne zatargi z pobliskimi miastami, w tym z Gryficami. W trakcie jednego z ataków żołnierz pełniący służbę na murach miasta strącił przez przypadek misę z gorącą kaszą na głowę jednego z atakujących, którego wrzask zaalarmował miasto pozwolił na odparcie ataku.
Do innych ciekawych architektonicznie zabytków należą:
  • Kaplica św. Gertrudy - dziś świątynia wiernych obrządku Bizantyńsko-ukraińskiego;
  • Kaplica św. Ducha - obecnie świątynia wiernych obrządku prawosławnego;
  • Kaplica św. Jana - świątynia wiernych kościoła ewangelicko-augsburskiego;
  • Kaplica św. Jerzego - obecnie budynek mieszkalny;
  • Sgraffito - wykonany techniką tynkarską obraz słonia ( na jednej z kamienic w Rynku)
W Trzebiatowie warto odwiedzić Pałac, który obecnie jest siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury. Mieści się tam Muzeum oraz Galeria.
Gryfice to siedziba władz Powiatu. Samo miasto jest równie ciekawe architektonicznie, jak Trzebiatów. Dzięki modernizacjom przeprowadzonym w ostatnich latach, zagospodarowaniu mienia powojskowego miejscowość zyskała przyjazny turystom klimat. Centrum Gryfic stanowi Plac Zwycięstwa – ostatnio wyremontowany - który nadaje Staremu Miastu bardziej nowoczesnego charakteru. Na placu znajdują się ławki oraz fontanny.
Do najważniejszych zabytków Gryfic zaliczyć można:
  • Brama Kamienna, nazywana Młyńską - położona u północnego wylotu drogi do Trzebiatowa.
  • Brama Wysoka - usytuowana przy południowym wylocie z Gryfic na rozwidleniu dróg do Kamienia Pomorskiego, Stargardu Szczecińskiego, Nowogardu i Szczecina.
  • Kaplica Świętego Jerzego - usytuowana w obrębie murów cmentarnych.
  • Kościół Mariacki w stylu gotyckim - w centrum miejscowości.
Wielbicieli kolei na pewno zainteresuje stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach - muzeum i skansen kolei wąskotorowych Pomorza Zachodniego, ul. Błonie 2.
Niestety, jak w większości dużej liczbie miasteczek w Polsce, większość zabytków nie jest udostępniona do zwiedzania – część z nich jest w rękach prywatnych, część jest w złym stanie technicznym, a część nie ma odpowiedniego zarządcy. Można jednak podziwiać je z zewnątrz, mając nadzieję, iż kiedyś zostaną otwarte dla zwiedzających.
Więcej o Trzebiatowie i Gryficach można poczytać na stronach internetowych. Na pewno wycieczka do tych miasteczek będzie interesująca dla osób zainteresowanych historią i architekturą.
Wycieczki dalsze - Międzyzdroje - Kamień Pomorski - Wolin
Kamień Pomorski
Warto zatrzymać się na kilka chwil w Kamieniu Pomorskim chociażby ze względu na ciekawą architekturę i widoki. Miasto jest siedzibą władz gminy oraz uzdrowiskiem (na terenie znajdują się złoża torfu oraz solankowych wód leczniczych). Miejscowość położona jest nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego.
Do kluczowych zabytków Kamienia Pomorskiego należy przede wszystkim Katedra św. Jana Chrzciciela (w 2005r Katedra wraz z sąsiadującym z nią zespołem budynków została uznana za pomnik historii). Na uwagę zasługują tu m.in. XVII wieczne barokowe organy (koncerty organowe na zamówienie). Katedra jest także nekropolią książąt pomorskich z dynastii Gryfitów.


Na Starym Mieście uwagę przyciąga Ratusz Miejski (wybudowany w XIII w, odbudowany po wojnie z zachowaniem pierwotnej bryły, elewacji i wystroju wnętrz).
Do ciekawych budowli na Starym Miście należą: kościół Wniebowzięcia NMP, gmach sądu i zabytkowe kamienice przy ul. Kościuszki, Brama Wolińska z XIV wieku, Wieża Piastowska – gotycka baszta z XIV wieku. 






Ze Starego Miasta można przejść nad Zalew i przespacerować się bulwarem wzdłuż brzegu i murów obronnych.
Wielbiciele wodnych wypraw mogą skorzystać z możliwości rejsu statkiem do Dziwnowa.
Na zwiedzających czeka również Muzeum Kamieni (czynne codziennie oprócz poniedziałków 10.00 – 18.00).
Muzeum mieści się w XIV wiecznej Baszcie Wolińskiej, a dodatkową atrakcją jest taras widokowy, z którego można zobaczyć miasto (z wysokości doskonale rysuje się dawny kształt grodu) oraz jego okolice.


Okolice miejscowości słyną także z pewnego „kamienia”, 
a raczej głazu (obwód w najszerszym miejscu 20m) położonego w korycie Dziwny. Zakłada się, iż to właśnie obecność tego wielkiego kamienia wpłynęła na nazwę miasta. Głaz znajduje się na północ od miejscowości Buniewice na wyspie Chrząszczewskiej. Sam dojazd do głazu jest dość wyczerpujący, a widok może wielu rozczarować. Choć jest to imponującej wielkości skała zagospodarowanie terenów wokół jest dość ubogie. Dojazd do głazu pozostawiamy zatem dla ciekawskich, a mniej ciekawskim polecamy obejrzenie zdjęcia.




Wolin
Wolin to miasto położone na Pobrzeżu Szczecińskim, na południowym cyplu wyspy Wolin, nad cieśniną Dziwna.
Warto odwiedzić tu Muzeum Regionalne im. A Kaubego (ul. Zamkowa 24), które zgromadziło imponującą liczbę eksponatów dotyczących życia, wierzeń i zajęć średniowiecznych plemion Wolinian. Wielbiciele architektury na pewno nie zrezygnują ze spaceru po starym mieście.Niewątpliwą atrakcją Wolina jest Wioska Słowian i Wikingów. Znajdują się tam rekonstrukcje zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych z okresu średniowiecza. 
W osadzie odbywają się również liczne imprezy, m.in. festiwal Słowian i Wikingów. Obiekt otwarty jest sezonowo. Warto zapoznać się z informacjami na stronie internetowej, a w szczególności z godzinami otwarcia i kalendarium na rok bieżący.
Międzyzdroje
Międzyzdroje to jeden z bardziej znanych kurortów w Polsce. Miasto położone na wyspie Wolin jest siedzibą Dyrekcji Wolińskiego Parku Narodowego. Ze względu na swoją lokalizację posiada wiele pomników przyrody (buki, cisy i dęby) oraz ścieżkę dydaktyczną (ścieżka „Paprocie” dł. Ok. 3km).
Wybierając się do Międzyzdrojów można po drodze zwiedzić Woliński Park Narodowy, a w szczególności zagrodę żubrów. Pamiętać jednak należy, iż po parku poruszamy się pieszo, zatem nie jest to propozycja dla mało wytrwałych piechurów.
Samo miasto również oferuje ciekawe atrakcje – zarówno do zwiedzenia jak i odwiedzenia. Należy do nich Promenada Gwiazd (zwana również Aleją Gwiazd), na której aktorzy odcisnęli swoje dłonie. Powstanie promenady wiąże się z odbywającym się jeszcze do niedawna w Międzyzdrojach Wakacyjnym Festiwalem Gwiazd. Zwiedzając część nadmorską miejscowości warto także wybrać się na spacer „po morzu”, czyli odwiedzić molo (długość 395m) i podziwiać widoki wybrzeża. Zmęczeni spacerem po mieście mogą odpocząć w Parku Zdrojowym im. F. Chopina, położonym u podnóża klifowego brzegu lub też zrelaksować się przy kawie czy herbacie
w przytulnych kawiarenkach.
Międzyzdroje oferują także ciekawe atrakcje do odwiedzenia. Możemy wybrać się do Gabinetu Figur Woskowych , w którym znajduje się ponad 100 figur woskowych naturalnej wielkości, przedstawiających osoby znane z życia publicznego (aktorów, piosenkarzy, polityków, sportowców). Nie należy także zapominać o Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Narodowego (położone na Wzgórzu Filaretów, ul. Niepodległości 3a). Ciekawą propozycja na niepogodę jest także wizyta w Planetarium w Międzyzdrojach (powstało na dachu jednego z budynków przy promenadzie).
Z nieba możemy też przenieść się "pod wodę" odwiedzając Oceanarium w Międzyzdrojach (Promenada Gwiazd 4). Zdania na temat oceanarium są podzielone – są osoby, które twierdzą, iż cena biletu jest zbyt wygórowana (ponad 20zł). Należy jednak pamiętać, iż utrzymanie akwariów oraz ich mieszkańców jest kosztowne. Polecamy zatem osobom ciekawym podwodnego życia – na pewno wizyta większej rodziny wiąże się z dużymi kosztami, zatem planujmy zwiedzanie według zainteresowań.
Ostatnim punktem, który tu zaproponujemy będzie Jeziorko Turkusowe, znajdujące się na Wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Jego nazwa pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody, wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem refleksów od białego podłoża kredowego na dnie. Na południowym brzegu wznosi się Piaskowa Góra, która tworzy punkt widokowy na okolicę. Do jeziorka dojechać możemy samochodem (obok znajduje się parking). To miły przystanek przed droga powrotną.
Będąc w Międzyzdrojach można udać się także do Świnoujścia. Pamiętajmy, iż czeka nas jeszcze długa droga powrotna. Planując wizytę w Świnoujściu radzimy zrezygnować z niektórych atrakcji. Może się bowiem okazać, iż ze względu na warunki na drodze, wycieczka zamieni się w dojazd do Świnoujścia, a na resztę nie starczy już czasu.
CAiS "ALGA", 72-330 Mrzeżyno, ul. Wojska Polskiego 16,17
Zwierzaki - bez opłat
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego